tupaj.com - porady do programów Headline Animator

wtorek, 20 grudnia 2011

piecyki biolite - nowe podejście do spalania

Piecyki opalane drewnem nie są szczególnie wydajne, a ich dym poza wysokim stężeniem węgla, zawiera substancje szkodliwe dla wdychających je osób. Przenośny piecyk firmy BioLite rozwiązuje ten problem, a przy okazji ładuje telefony komórkowe. BioLite Stove przekształca energię cieplną na elektryczną, która służy do zasilania wentylatorka ułatwiającego spalanie drewna, a oprócz tego pozostają dwa waty mocy do ładowania urządzenia przenośnego przez USB lub zasilenia lampki LED.



Firma przewiduje dla swojego produktu dwie grupy odbiorców: rodziny z krajów rozwijających się oraz turyści i biwakowicze. Jako pierwsza, na wiosnę 2012 roku, zostanie wprowadzona do sprzedaży wersja CampStove przeznaczona dla tej drugiej grupy. BioLite ma nadzieję, że dochody z jej sprzedaży pomogą dofinansować model HomeStove przeznaczony dla rodzin z krajów rozwijających się.


Producent twierdzi, że jego produkt wymaga dwa razy mniej drewna niż otwarte palenisko i wydziela 95% mniej dymu. Model CampStove waży jedynie niecałe 0,9 kg i gotuje litr wody w mniej niż cztery minuty. Może być opalany różnymi materiałami: gałązkami, szyszkami, łupinami ryżu, ściółką leśną, a nawet obornikiem.


Źródło:
http://techcrunch.com/2011/07/08/biolite-stove-charges-your-phone/  http://www.biolitestove.com/BioLite.html
Tłumaczenie pochodzi ze strony: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2038292.html
Link dostarczył Mirosław Mleczek



środa, 14 grudnia 2011

Sztuczne naczynia krwionośne


Podczas gdy jedni naukowcy pracują nad sztuczną krwią, inni dbają by mogła płynąć sztucznymi naczyniami krwionośnymi

Prócz prac nad sztucznie uzyskiwaną krwią, głowy naukowców zaprząta także kwestia naczyń krwionośnych, które można by hodować w laboratorium z komórek właściciela.
Więcej na stronie Sztuczna krew, sztuczne naczynia

Link dostarczył: Dawid Misiuda

czwartek, 8 grudnia 2011

Zamiennik ludzkiej krwi

Przełom - udało się stworzyć zamiennik ludzkiej krwi
wielkie nadzieje wiąże się z najnowszym odkryciem Luca Douay'a z Université Pierre et Marie Curie w Paryżu. Opracował on metodę wytwarzania krwi z komórek macierzystych. Ze szpiku kostnego wolontariusza naukowcy pobrali komórki macierzyste, które hodowali w specjalnym roztworze i po namnożeniu "zmuszali" do przeobrażenia się w czerwone krwinki. Gdy udało się uzyskać ich wystarczająco dużo, komórki oznakowano i wstrzyknięto z powrotem do organizmu dawcy.

Link dostarczył: Dawid Misiuda

czwartek, 1 grudnia 2011

W Polsce powstał najszybszy mikroprocesor (z rodziny mikrokontrolerów 8051)

Newsy, Aktualności — Sprzęt, Komponenty: W Polsce powstał najszybszy procesor — CRN
Digital Core Design zaprezentował procesor DQ80251. Jak zapewnia firma, jest to najszybszy 16/32- bitowy mikrokontroler na świecie.

DQ80251 jest taktowany z częstotliwością 300 MHz. Wskaźnik wydajności na platformie Dhrystone 2.1 wynosi 56,76, co według producenta oznacza, że procesor działa najszybciej wśród układów z rodziny 8051 (standard stworzony przez Intela). Produkty tego typu można stosować w rozmaitych urządzeniach elektronicznych, m.in. telefonie, monitorze, gamepadzie, routerze i automatyce przemysłowej.

Firma znajduje się w Bytomiu i zajmuje się produkcją różnych układów w tym mikrokontrolerów PIC, hardware debuggerów (procesorów do wykrywania błędów i przekłamań w układach w czasie rzeczywistym bez opóźniającego wpływu na działanie urządzenia jak to ma miejsce w przypadku programów)

Strona producenta:
http://www.dcd.pl/ipcores/270/