tupaj.com - porady do programów Headline Animator

poniedziałek, 27 lutego 2012

Soczewki kontaktowe z wyświetlaczem


Jedenastu uczonych z Uniwersytetu Washingtona oraz z Finlandzkiego uniwersytetu Aalto opracowało soczewki kontaktowe, które posiadają wbudowane wszystkie urządzenia niezbędne do odbioru sygnału bezprzewodowego a następnie przesłania tego sygnału na jednopikselowy wyświetlacz dzięki specjalnie zaprojektowanej mikrodiodzie LED. Pozostałe urządzenia wbudowane w soczewki to antena, płytka układu, oraz oraz metalowe połączenia między doprowadzeniami. Moduł jest zasilany energią pozyskaną z baterii oddalonej o około 2 cm

Soczewka została przetestowana na żywych królikach,które były znieczulone, w trakcie badań nie zaobserwowano efektów ubocznych.
Efektem tych badań dla osoby noszącej takie soczewki  jest to że oprócz normalnego widzenia otaczającego świata ma również możliwość zobaczyć wyświetlane obrazy jakby unosiły się przed nimi.
Naukowcy  zakończyli również prace nad prototypem mikro-soczewki Fresnela, którą można wykorzystać do wyświetlania wielu pikseli obrazu i poinformowali, że urządzenie to również nie wykazało żadnych negatywnych skutków ubocznych podczas testowania na żywych królikach (pod narkozą).
Chociaż jest to tylko mały krok w kierunku stworzenia wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości za pomocą soczewek kontaktowych, to na pewno jest on pierwszym z wielu, które mogą to  ostatecznie umożliwić.
Potencjalne zastosowania są wprost nieograniczone: wirtualne gry video, nawigacja w terenie, szkolenie środowiskowe i wiele innych.

Artykuł w wersji anglojęzycznej znajdziesz na stronie


Moje osobiste skojarzenia co do zastosowania tej technologii:



augmented reality w nauce biologii chemii fizyki i dla zabawy oczywiście:













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz