tupaj.com - porady do programów Headline Animator

sobota, 12 grudnia 2015

Aluminium o przejrzystości szkła

Doktor Jas Sanghera z Laboratorium Badawczego US Navy, kierownik zespołu odpowiedzialnego za nowy wynalazek o nazwie spinel (spin-ELL) twierdzi, że jest to właściwie minerał zwany glinianem magnezowym, który jednakże jest znacznie wytrzymalszy od szkła i zapewnia lepszą ochronę przed wrogim środowiskiem.
Dzięki dużej wytrzymałości, będzie można stosować cieńsze warstwy i wykorzystywać go w zastępstwie szkła. Szczególnie tam, gdzie liczy się niska waga, np. w bezzałogowych dronach, czy też osłonach na twarz. 
Możliwości zastosowania tego materiału jest bardzo wiele. Można będzie tworzyć z niego m.in., kuloodporne okna, ale również osłony systemów wizyjnych w samolotach wojskowych. Szkło nie przepuszcza promieni podczerwonych, więc obecnie należy stosować inne materiały, które są miękkie i kruche, a dodatkowo trzeba wykorzystywać wiele warstw, by skompensować w ten sposób zniekształcenia kolorów. Spinel eliminuje te problemy, więc można by go wykorzystywać do ochrony sensorów umieszczonych na pokładzie satelitów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

Pokrewnym wynalazkiem, który powstał w Japońskim wynalazkiem jest szkło o twardości stali uzyskiwane specjalnymi metodami, sam skład chemiczny był znany już wcześniej ale sposób jego wytworzenia nastręczał sporych problemów.

Super wytrzymałe szkło może mieć wiele zastosowań, głównie w elektronice i budownictwie. Trudno wyobrazić sobie aby ekrany w smartfonach i tabletach czy szyby w oknach stały się niemal niezniszczalne, ale taki właśnie cel postawili sobie twórcy nowej technologii.
 
 http://tylkonauka.pl/sites/default/files/imagecache/zdjecie_640-480/6196822513_cd3f9da0ca_b_0.jpg
 
Dodając tritlenek diglinu jesteśmy w stanie wzmocnić szkło, lecz gdy naukowcy próbowali w przeszłości tego dokonać, w miejscu stykania się szkła z podłożem powstawały kryształy które uniemożliwiały jego formowanie. Na Uniwersytecie w Tokio rozwiązano ten problem w prosty sposób - usunęli podłoże.

Zespół uczonych użył gazu aby związki chemiczne lewitowały w powietrzu. Technika ta została określona jako lewitacja aerodynamiczna. W ten sposób powstało przezroczyste i bezbarwne szkło, które posiada wytrzymałość zbliżoną do stali. Twórcy chcą skomercjalizować opracowaną przez nich metodę produkcji w ciągu 5 lat.

Więcej na stronie:
http://gizmodo.com/japanese-researchers-make-glass-thats-nearly-unbreakabl-1739673940

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz